Péče o tetování

Po dokončení je tetování na cestu domů překryto vrstvičkou vazelíny a potravinářskou folií.

Doma folií odstraňte. Umyjte si ruce antibakteriálním mýdlem, poté tetování opláchněte čistou vodou a smyjte z něj zbytky vazelíny. Nechte jej oschnout na vzduchu nebo ho osušte kuchyňskou papírovou utěrkou z ještě neotevřeného balení. Určitě nepoužívejte ručník, který vám visí týden v koupelně a je už plný zárodků plísní.

Od druhého dne tetování umývejte zředěným antibakteriálním mýdlem (bez ředění je příliš agresivní) a také mazejte vhodnými krémy (pouze čistými rukami!). Účelem krému je dát kůži nejlepší podmínky pro hojení- chceme ji zvlhčit a neucpat. Pozor na krémy s hojivou složkou! Ta totiž hojí nejen kůži, ale vyhojí i tetovací pigment ven a tím tetování poškodí  (framykoin, konopná mast a další). Vhodný krém by neměl obsahovat syntetická barviva nebo parfém. Vhodné jsou produkty vyvinuté přímo pro péči o čerstvé tetování (například Tattoo Goo) nebo je vhodný čistý kokosový tuk (k dostání v lékárně, drogerii nebo zdravé výživě). Suchá kůže bude nepříjemně svědit a tahat. Průběžně s hojením se bude nutnost mazání snižovat. Po prvním týdnu už stačí potetované místo namazat jen jednou denně.

Tetování bude zpočátku bolestivé a po pár dnech se z něj začne loupat povrchová vrstva kůže.  Nechte ji přirozeně odpadnout, rozhodně ji nepomáhejte dolů, protože nedostatečně zahojený stroupek s sebou může vyrvat i pod ním ležící vrstvu nové kůže a s ní i tetovací pigment. Suchá kůže bude nepříjemně svědit a tahat. Průběžně s hojením se bude nutnost mazání snižovat. První měsíc není vhodné koupat se ve vaně nebo bazénu, vystavovat tetování silnému slunci nebo soláriu, chodit do sauny nebo se pohybovat v prašném prostředí.  Alespoň tři dny se vyhněte posilovně a minimálně dva týdny sportům, při kterých hrozí odření.  Pokud se prašnému prostředí nemůžete vyhnout  (práce na stavbě), zakryjte tetování volným, prodyšným oděvem (bavlněné triko, turecké kalhoty) a častěji je omývejte.

 

Péče o zahojené tetování

Když je spokojená kůže, je i tetování hezké. Během léta používejte opalovací krém s vysokým faktorem (u moře klidně 50) nebo tetování zakryjte vzdušným oděvem. Spálením od sluníčka se vaše tetování nehezky poškodí.

Je fajn čas od času kůži nakrémovat jakýmkoli běžně dostupným krémem.  Barvy budou výrazně hezčí  na kůži, která se vždy večer po koupání nakrémuje, než na té, kde vrcholem péče je solvina a mýdlo s jelenem.